Archiwum kategorii: Polityka gospodarcza

Postawmy na globalnych średniaków

To główna konkluzja z obszernego omówienia raportu „Zaangażowanie międzynarodowe polskich przedsiębiorstw”, jaki ukazał się na łamach Rzeczpospolitej 8.07.2019. Ponieważ możliwości budowy narodowych czempionów z myślą o pięćsetce światowych gigantów są bardzo ograniczone, trzeba stawiać na drugą ligę światową, bazując na 3 tys. polskich firm z bogatym doświadczeniem za granicą.

Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: Postawmy na globalnych średniaków – [Rzeczpospolita, 8 lipca 2019].

Samozatrudnieni jako adresaci polityki wspierania przedsiębiorczości i systemu ubezpieczeń społecznych

Podstawowe założenia, na których opiera się polityka wspierania przedsiębiorczości w  Polsce odzwierciedlają bardziej postawy ideologiczne a także obiegowe sądy a nawet iluzje niż rzeczywiste procesy zachodzące w gospodarce. Jeśli myślimy o radykalnych zmianach to niezbędne jest przewartościowanie sposobu myślenia.

Czytaj dalej

Przywileje twórców: dowartościowanie elit czy zbiorowe oszustwo?

Coraz częściej zwracamy uwagę na dylematy etyczno-moralne związane z naszym systemem podatkowym. Tymczasem całkowicie poza zainteresowaniem opinii publicznej są  wątpliwości związane z rozszerzeniem przywileju dla twórców, który uprawnia do skorzystania z 50 proc. ryczałtu na koszty uzyskania przychodu. Zmieniona ustawa podatkowa znajduje się w ostatniej fazie procedowania przez Sejm i Senat i wkrótce trafi na biurko prezydenta. Czytaj dalej