Miesięczne archiwum: Grudzień 2014

Gazele Biznesu: piętnaście lat ciągłego rozwoju

Doświadczenia zebrane w 15 edycjach rankingu najbardziej dynamicznych małych i średnich firm skłaniają do bardziej pogłębionej analizy, a także oceny roli Gazel Biznesu w polskiej gospodarce.

Skąd się bierze zainteresowanie Gazelami, czyli dynamicznie rozwijającymi się firmami, wśród badaczy, publicystów, a także polityków?

Gazele Biznesu – piętnaście lat ciągłego rozwoju – Wokół rankingów [Puls Biznesu, 29 grudnia 2014, nr 247]

Gazele polskie i amerykańskie

Warto spojrzeć na Gazele Biznesu w międzynarodowym kontekście. Polski ranking został zainicjowany przez redakcję „Pulsu Biznesu” w 2000 r. W Stanach Zjednoczonych czasopismo „Inc.”. Tworzy swoje zestawienie takich firm od 1982 r.

Amerykańskie Gazele są większe. Czołówka 3800 amerykańskich Gazel miała w 2012 r. łączną sprzedaż o 42 proc. wyższą niż porównywalna grupa uczestnicząca w rankingu „PB”, a łączne zatrudnienie było wyższe o 55 proc. Biorąc pod uwagę rozmiary amerykańskiego rynku, różnice te są zaskakująco niewielkie. Jedną z przyczyn było zastosowanie do rankingu „Inc.” kryteriów rankingu „PB”, co wcześniej wyeliminowało 22 proc. firm, ale aż 60 proc. obrotów i 49 proc. łącznego zatrudnienia wyjściowej grupy 5000 amerykańskich Gazel.

Gazele polskie i amerykańskie – Wokół rankingów [Puls Biznesu, 29 grudnia 2014, nr 247]

Ekonomista mówi o „nasyceniu przedsiębiorcami”.

W internecie nietrudno natknąć się na komentarze, które przekonują, że rząd powinien nie tylko wspierać przedsiębiorców, ale i zachęcać kolejne osoby do założenia własnego biznesu. Tymczasem jako ekonomista uważam, że liczba polskich przedsiębiorców jest już wystarczająco wysoka.

Więcej na portalu: Na temat.pl

Przedsiębiorcy, już wystarczy – [Dziennik Gazeta Prawna, 19–21 grudnia 2014 nr 246 (3887)]

Czy mamy w Polsce zbyt wielu przedsiębiorców?

Moim zdaniem Polska osiągnęła poziom nasycenia przedsiębiorcami, który jest adekwatny do etapu rozwoju gospodarczego, na którym się znajduje. Problem w tym, że opinia publiczna za tym nie nadąża. Wciąż panuje przekonanie, że im więcej osób para się przedsiębiorczością, tym lepiej dla gospodarki – rozwijam myśl w rozmowie z Rafałem Wosiem.

Więcej na portalu: Forsal.pl

Przedsiębiorcy, już wystarczy – [Dziennik Gazeta Prawna, 19–21 grudnia 2014 nr 246 (3887)]