Podatki dla przedsiębiorców nie takie straszne

Według najnowszego rankingu Banku Światowego dotyczącego poziomu i skomplikowania podatków w 2014 roku Polska skokowo poprawiła swoją lokatę przesuwając się z pozycji 87 na 58. Przypomnijmy, że w ogólnym rankingu łatwości prowadzenia biznesu zajęliśmy 25 miejsce (rok wcześniej 32).
Czy wspomniany ranking dobrze odzwierciedla kondycję naszego systemu podatkowego? Zdecydowanie nie bo diabeł siedzi w szczegółach a w tym przypadku w metodologii. Analiza poziomu obciążeń, liczby podatków i czasu potrzebnego na ich rozliczenie w skali roku,  dokonywana jest przez ekspertów firmy doradczej PWC, w sposób jednolity dla wszystkich krajów, na przykładzie hipotetycznej firmy, która funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i zatrudnia 60 osób. Tymczasem spółek zatrudniających 60 i więcej osób mamy w Polsce ok. 15 tys., czyli mniej niż 1% wszystkich podmiotów gospodarczych. Ranking nie jest zatem reprezentatywny.
A co z uciążliwością płacenia podatków dla najmniejszych firm, dominujących scenę gospodarczą? Twierdzę, że gdyby sporządzić taki ranking dla mikroprzedsiębiorstw Polska znalazłaby się w ścisłej czołówce światowej. Ostatnio rozmawiałem o podatkach ze znajomym przedsiębiorcą budowlanym, który na stałe zatrudnia kilka a w sezonie kilkanaście osób. Firma jest zarejestrowana w małej podkrakowskiej miejscowości i obsługiwana kompleksowo przez lokalne biuro rachunkowe. Wspomniany przedsiębiorca przez 15 lat ani razu nie miał kontaktu z urzędem skarbowym – wszelkie wątpliwości są na bieżąco wyjaśniane przez pracowników biura rachunkowego.
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że Polska jest prawdziwą potęgą jeśli chodzi o sektor usług księgowych dla biznesu. Funkcjonuje w nim ponad 45 tys. biur rachunkowych. Średnio mają 25 klientów co oznacza, że z ich usług korzysta dwie trzecie mniejszych firm. Usługi te są na dobrym poziomie a zwłaszcza w mniejszych miejscowościach stosunkowo tanie. Wspomniany przedsiębiorca budowlany w ogóle nie zajmuje się takimi kwestiami jak niejednolite interpretacje podatkowe, liczba podatków czy pracochłonność ich rozliczania. Te problemy rozwiązuje za niego biuro rachunkowe w ramach zryczałtowanej miesięcznej opłaty wynoszącej 400 PLN. Taki komfort podatkowy, może być przedmiotem zazdrości jego odpowiedników w zdecydowanej większości krajów świata.